Dieta HighCarb dla sportowców

dieta wysokowęglowodanowa

Ciężko nadążyć za modą wśród diet. Jednego dnia wszelkie źródła przekonują nas o rewelacyjności jednej metody żywienia, następnego okazuje się, że jej zupełne przeciwieństwo może okazać się jeszcze lepsze w skutkach. Dziś krótko o diecie wysokowęglanowej, czyli HighCarb oraz jej zaletach dla sportowców.

Na czym polega dieta HighCarb?

Dieta wysokowęglanowa, jak sama nazwa wskazuje, przed tłuszczami i białkiem stawia węglowodany. Proporcje składników z poszczególnych grup mogą się jednak różnić, np. w zależności od stopnia aktywności fizycznej wykonywanej każdego dnia. Zakłada się, że diety, które dostarczają 50% lub więcej energetyczności właśnie w postaci węglowodanów, można zaliczyć do HighCarb. Wspomniane 50% sprawdzi się u osób mniej aktywnych, natomiast dla osób trenujących codziennie po kilka godzin zalecane jest zwiększenie podaży węglowodanów nawet do 70%.

Co z innymi makroskładnikami? Tłuszczy nie powinno być mniej niż 20%, w przeciwnym razie może to niekorzystnie wpływać między innymi na gospodarkę hormonalną. Należy także zwrócić szczególną uwagę na jakość przyjmowanych tłuszczy. Sugerowana podaż białka waha się w granicach 1-1,8 g na kilogram masy ciała. Podobnie jak w przypadku węglowodanów, wyższa wartość jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych sportowców.

Co jeść będąc na diecie HighCarb

Uzupełniając węglowodany lepiej wybierać te złożone niż proste, jednak nie można zapominać o świeżych i suszonych owocach jako źródle witamin. Produkty szczególnie zalecane na diecie HighCarb to pieczywo pełnoziarniste i warzywa strączkowe. U sportowców sprawdzą się też odżywki węglowodanowe. Funkcję „dostawców” białka pełnią: chude mięso i ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne oraz od czasu do czasu jaja. W kwestii tłuszczy zaznaczaliśmy konieczność stawiania na jakość, dlatego też kwasy tłuszczowe warto pozyskiwać z nasion, pestek, tłustych ryb morskich, orzechów oraz niewielkiej ilości olejów roślinnych.

Zalety diety HighCarb

Dlaczego dieta HighCarb jest idealna dla sportowców? Przede wszystkim dlatego, że chce Ci się mocniej i więcej trenować. Masz siłę do działania, ponieważ zapasy glikogenu w mięśniach szybko się odnawiają, a Tobie zamiast zmęczenia dopisuje lepszy humor. Aktywni biegacze, cykliści czy płwacy mogą przyjmować nawet 8,5 g węglowodanów na 1 kg masy ciała. Wzrost energii przekłada się także na szybszy metabolizm, obniżenie poziomu kortyzolu oraz prawidłową pracę tarczycy. Na koniec najważniejszy chyba argument: nie musisz rezygnować z przyjemności! Przyznajmy, najsmaczniejsze dania mają dużo węglowodanów: makarony, ryże, ziemniaki czy owoce są teraz w pełni dozwolone. Będąc na diecie HighCarb nie musisz czuć się jak odludek, który jako jedyny podczas wyjścia ze znajomymi dobrowolnie rezygnuje z pizzy. Podsumowując, jesz smaczniej i trenujesz wydajniej!