Jajka w diecie sportowca

jaja czy dobre dla sportowców

Znajdują się w pierwszej dziesiątce najzdrowszych produktów. Stanowią prawdziwą bombę substancji odżywczych, a do tego oferują cały wachlarz potraw, które można z nich przygotować. O tym, że warto jeść jajka nikogo nie trzeba przekonywać. Zastanówmy się więc, ile i jak powinna jeść jajka osoba aktywna fizycznie.

Co tkwi w jajku?

Jako, że z jajka ma z założenia powstać nowe życie, znaleźć w nim można wszystko, co do zdrowego życia potrzebne. Przede wszystkim białko, tłuszcz, węglowodany, kwasy tłuszczowe, błonnik oraz całą gamę witamin i mikroelementów. Skład jajka jest więc naprawdę imponujący. Może się nieco różnić biorąc pod uwagę jego pochodzenie. Jaja od „szczęśliwych kur” są oczywiście zdrowsze. Zawierają mniej chemii, w tym sztucznych barwników, których celem jest podkoloryzowanie żółtka na niemal pomarańczowe.

Dlaczego warto jeść jajka uprawiając sport?

Jajka składają się głównie z białka i to właśnie ono jest tak bardzo potrzebne osobom aktywnym fizycznie. Jego zadaniem jest budowa masy mięśniowej oraz wzrost siły organizmu. Zawarte w jajkach kwasy Omega 3 odpowiadają z kolei za szybszą regenerację i działają przeciwzapalnie. Nie można zapomnieć też o uzupełnianiu wszystkich mikro i makroelementów, które są wypłukiwane z organizmu wraz z potem. Cenna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jest także witamina D. Oczy sportowca wesprze z kolei luteina i zeaksantyna obecne w żółtku.

Wbrew pozorom, tłuszcz zawarty w jajach nie powoduje tycia. Są to bowiem głównie tłuszcze nienasycone. Dodatkowo potwierdzono, że codzienne jedzenie jaj na śniadanie pomaga redukować tkankę tłuszczową. Osoby rozpoczynające dzień tak pożywnym śniadaniem, zjadają w ciągu reszty dnia mniej kalorii.

Zaleca się jedzenie jednego do dwóch jaj dziennie lub po prostu do 10 tygodniowo. Nie powinno się nagminnie przekraczać tej normy, gdyż jajka zawierają także cholesterol.

Jak jeść jajka?

Jedzenie jaj nie musi ograniczać się do kultowej jajecznicy, którą swoją drogą można urozmaicać na milion sposobów, dodając bogate w błonnik warzywa lub pobudzające metabolizm przyprawy. Warto wykorzystywać je do sałatek, na kanapki, jeść na miękko, a także robić z nich omlety. Jeśli jesteśmy pewni pochodzenia i bezpieczeństwa jaj, można pokusić się też o jedzenie surowych, np. w koktajlach. Ograniczając obróbkę termiczną oszczędzamy cenne składniki, które pod wpływem wysokiej temperatury mogą ulec zniszczeniu. Należy jednak pamiętać o sparzeniu skorupki w celu uniknięcia zarażenia się salmonellą. Badania donoszą, że gotowane jajka są jednak w większym stopniu przyswajane przez organizm niż surowe. Jak więc widzisz, sposobów jedzenia jaj jest tak wiele, jak korzyści z niego wynikających.